Co se o nás píše

Nový příspěvek

Velitel hasičů: Zásahy jsou za odměnu

Zdislava - Mezi nejmenší sbory dobrovolných hasičů na Liberecku patří sbor z malé obce Zdislavy. SDH Zdislava má sice dlouhou historii, neboť byl založen už roku 1898, ale dnes v něm pracuje pouhých 16 členů, včetně jednoho miminka a tří seniorů nad 70 let.

video audio foto komentářů předevčírem 7:42

Hasičskou noc pod Ještědem letos absolvovalo i čistě ženské družstvo ze SDH Český Dub.
Autor: Deník/ Petr Šimr

Ani výjezdy nejsou u zdislavských hasičů příliš časté, jakoby důležitější bylo organizování kulturního a společenského života v obci. Vloni zdislavští hasili asi 3 požáry, letos zatím dvakrát uklízeli popadané stromy po vichřici.

„Jsme zařazeni do kategorie 5, což znamená působnost jen v obci a nejbližším okolí. Rádi bychom časem postoupili výš a to i proto, abychom vyjížděli k častějším zásahům. Zásah je jakoby za odměnu, rádi bychom se posunuli dál,“ zdůraznil velitel zásahové jednotky Zbyněk Fetr.

Jádro současného působení zdislavských hasičů leží ve spolkové činnosti. Každý rok připravují v obci například soutěže, plesy, Čarodějnice nebo Dětský den. Jsou jedni z mála sborů, které vydávají vlastní zpravodaj. Jejich Hasičský věstník vychází teprve od letošního roku a nyní se chystá jeho druhé číslo.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR
naleznete ZDE

„Jsme malá obec s 260 obyvateli. Ale máme tu spoustu rekreantů. Věstník jsme začali vydávat proto, abychom upozornili lidi na to, co děláme, a samozřejmě je také pozvali na akce, které chystáme,“ vysvětlil Zbyněk Fetr.

Zdislavský sbor vlastní dvě auta, obě jsou ve slušném stavu. Jedno z nich má čerstvě opravenou karosérii a nový lak. Obec sboru pomáhá, ostatně starostka Zdislavy je také starostkou sboru.