Co se o nás píše

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Soutěž připravuje na 60 rozhodčích

Zdislava - Vlastní noční hasičskou soutěž, která nemá v tomto rozsahu v Čechách obdoby, si vloni vymysleli dobrovolní hasiči ze Zdislavy. Druhého ročníku Hasičské noci pod Ještědem se letos ve Zdislavě zúčastnilo 23 družstev nejen z Libereckého kraje.

video audio foto komentářů 14.10.2009 14:24

Hasičskou noc pod Ještědem letos absolvovalo i čistě ženské družstvo ze SDH Český Dub.
Autor: Deník/ Petr Šimr

Soutěž trvá téměř celou noc a na plnění úkolů dohlíží 60 rozhodčích. „Na začátku dostane družstvo mapu, podle které vyrazí na trať, dlouhou asi 50 kilometrů.

Během cesty plní jednotlivé úkoly, například přejezd rybníku na raftu nebo musí zdolat překážkovou dráhu s přenášením zraněného na nosítkách. Čas, za který splní každou disciplínu, se účastníkům sčítá. A podle toho se družstva umisťují,“ uvedl velitel zásahové jednotky SDH Zdislava Zbyněk Fetr.

Kozlův hasičský počin:
HLASUJTE ZDE

Velitel hasičů: Zásahy jsou za odměnu

Zdislava - Mezi nejmenší sbory dobrovolných hasičů na Liberecku patří sbor z malé obce Zdislavy. SDH Zdislava má sice dlouhou historii, neboť byl založen už roku 1898, ale dnes v něm pracuje pouhých 16 členů, včetně jednoho miminka a tří seniorů nad 70 let.

video audio foto komentářů předevčírem 7:42

Autor: Deník/ Petr Šimr

Ani výjezdy nejsou u zdislavských hasičů příliš časté, jakoby důležitější bylo organizování kulturního a společenského života v obci. Vloni zdislavští hasili asi 3 požáry, letos zatím dvakrát uklízeli popadané stromy po vichřici.

„Jsme zařazeni do kategorie 5, což znamená působnost jen v obci a nejbližším okolí. Rádi bychom časem postoupili výš a to i proto, abychom vyjížděli k častějším zásahům. Zásah je jakoby za odměnu, rádi bychom se posunuli dál,“ zdůraznil velitel zásahové jednotky Zbyněk Fetr.

Jádro současného působení zdislavských hasičů leží ve spolkové činnosti. Každý rok připravují v obci například soutěže, plesy, Čarodějnice nebo Dětský den. Jsou jedni z mála sborů, které vydávají vlastní zpravodaj. Jejich Hasičský věstník vychází teprve od letošního roku a nyní se chystá jeho druhé číslo.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR
naleznete ZDE

„Jsme malá obec s 260 obyvateli. Ale máme tu spoustu rekreantů. Věstník jsme začali vydávat proto, abychom upozornili lidi na to, co děláme, a samozřejmě je také pozvali na akce, které chystáme,“ vysvětlil Zbyněk Fetr.

Zdislavský sbor vlastní dvě auta, obě jsou ve slušném stavu. Jedno z nich má čerstvě opravenou karosérii a nový lak. Obec sboru pomáhá, ostatně starostka Zdislavy je také starostkou sboru.